Skip to content

خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

یکی از سوالات اصلی در روند خرید خانه پاسخ به این سوال است که خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟ شما ترجیح می دهید خانه ویلایی زیبا بخرید یا یک آپارتمان شیک؟ مزایا و معایب هرکدام چیست؟ کدام گزینه برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟ و بالاخره چه مولفه ای باعث می شود تا شما گزینه نهایی خود را انتخاب کنید؟

با گروه ساختمانی مهر همراه باشید تا تصمیمی آگاهانه تر  بگیرید و گزینه مناسب تری را انتخاب کنید.

 

خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

پاسخ به این سوال مشکل است. این که خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان به دیدگاه شخصی شما مرتبط است. انتخاب بین خانه ویلایی و آپارتمان به عنوان منزل مسکونی برای خرید شما یکی از انتخاب های مهم است. قبل از پاسخگویی به این سوال و تصمیم گیری در رابطه با خرید منزل مسکونی باید ابتدا چندین مورد را بررسی کنید.

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که خانه ویلایی بیشتر نیازهای شما را برآورده می کند یا یک واحد آپارتمان؟ به عنوان مثال اگر شما خانواده پرجمعیتی باشید احتمالاً نیاز به فضای زیادی دارید که خانه ویلایی به دلیل متراژ بالایی که دارد این نیاز شما را برآورده می کند اما اگر بودجه کمتری دارید، آپارتمان ها گزینه مناسب تری برای شما هستند.

دومین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که جواب قطعی و مشخصی برای این سوال وجود ندارد. این که خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان پاسخ مشخصی ندارد و بسته به نیازهای هر فرد متفاوت است.

و در آخر این را در نظر بگیرید که فقط با شناخت کامل مزایا و معایب خانه ویلایی یا آپارتمان و سنجش آن در میزان تحقق نیازهایتان می توانید تصمیم آگاهانه تر و مبتنی بر حقایق زندگی خودتان بگیرید.

مقایسه ۵ ویژگی در خانه ویلایی و آپارتمان

عوامل متعددی وجود دارد که شما باید در مورد خانه ویلایی یا آپارتمان درنظر داشته باشید. در این بخش خانه ویلایی را با آپارتمان از منظر عوامل مختلف مقایسه می کنیم:

فضای داخلی بزرگتر  خانه ویلایی نسبت به آپارتمان

اگر شما خانواده پر جمعیتی هستید به احتمال بسیار زیاد خانه های ویلایی برای شما مناسب تر هستند. خانه های ویلایی به دلیل متراژ بالایی که دارند فضای داخلی یشتری را در اختیار شما قرار می دهند.

وجود حیاط بزرگ، اتاق های متعدد، باغچه های زیبا چند ویژگی مهم خانه های ویلایی هستند که اگر شما جزو کسانی هستید که  به این مولفه ها اهمیت می دهید خانه ویلایی گزینه بسیار مناسبی برای شماست.

از سوی دیگر آپارتمان ها معمولاً کوچک تر از یک خانه ویلایی هستند و به این علت و همینطور به دلیل وجود چند واحد و چند طبقه بودن آپارتمان ها، این نوع خانه ها هدفمند تر و بهینه تر ساخته شده اند. یعنی ممکن است اتاق ها و فضای کلی آپارتمان شما به بزرگی یک خانه ویلایی نباشد، اما می تواند طراحی بسیار بهینه تر و کاربردی تر داشته باشد.

به عنوان مثال آپارتمان ها به دلیل احاطه از سوی دیگر بلوک ها و واحد ها، بسیار گرم تر از خانه های ویلایی هستند. این نوع طراحی باعث می شود که هم گرما حفظ شود و هم میزان مصرف انرژی شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

فضای خارجی بیشتر خانه ویلایی  به نسبت آپارتمان

اکثر آپارتمان ها فضاهای خارجی زیادی ندارند. شما در بهترین حالت ممکن است یک تراس به اندازه کافی بزرگ داشته باشید که چند گیاه و یک صندلی به آن اضافه کنید.

آیا شما  فرزندی دارید که به فضایی برای بازی احتیاج دارد؟ اگر بله خانه های ویلایی به دلیل ماهیت خود دارای حیاط های بزرگ با باغچه های نسبتاً بزرگ هستند که این نیاز شما را برآورده می کنند.

امنیت بالاتر آپارتمان

آپارتمان ها به دلیل سیستم های ایمنی قوی، وجود همسایه های زیاد و احتمالاً یک نگهبان یا یک لابی من امنیت بالاتری نسبت به خانه های ویلایی دارند.

در حالی که شما برای امنیت بیشتر خانه ویلایی خود باید هزینه بسیاری را برای اضافه کردن سیستم هشدار، ایمن کردن قفل در ها و پنجره ها و افزودن دوربین های مداربسته بپردازید.

هزینه های بالای نگه داری خانه های ویلایی

هزینه های نگهداری مداوم و متناوب خانه ویلایی به طرز قابل توجهی بیشتر از یک آپارتمان است. از آن جایی که شما مالک خانه ویلایی هستید، شما مسئول همه چیزهایی هستید که نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

آپارتمان نشینی اغلب کم هزینه تر است. به علت تعداد بالای مشاعات در آپارتمان ها، معمولاً هزینه های تعمیر و نگهداری فضاهای خارجی آپارتمان شما با تمام همسایگان و ساکنین آن آپارتمان تقسیم می شود.

کوچک تر بودن آپارتمان ها از لحاظ متراژ یک مزیت بزرگ دیگر نیز دارد و آن هزینه نگهداری و سالم نگه داشتن آن است که به مراتب از خانه ویلایی کم تر است.

پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هزینه های اقتصادی برایتان مهم است آپارتمان تمام آن چیزی که شما به دنبال آن هستید را در اختیار شما قرار می دهد.

قیمت بالاتر خانه های ویلایی به نسبت آپارتمان

هزینه خرید همیشه مهم است. قیمت یک آپارتمان کمتر است یا یک خانه ویلایی؟

شما در خانه های ویلایی به دلیل خرید زمین، متراژ بالاتر و فضای بیشتری که در اختیار دارید باید هزینه نسبتاً بالایی را هم برای خرید بپردازید که این مولفه در آپارتمان ها بسیار کمتر است.

حال که از نظر مولفه های مختلف خانه های ویلایی را با آپارتمان مقایسه کردیم. مزایا و معایب خانه های ویلایی و آپارتمان را به صورت موردی با هم مرور کنیم.

مزایا و معایب زندگی در خانه های ویلایی

 مزایا:

 1. حریم خصوصی بیشتر
 2. بهره مندی از طبیعت و فضای سبز
 3. فضای داخلی بیشتر
 4. اختیارات بیشتر در نوع طراحی

معایب:

 1. هزینه نگهداری بالا
 2. کمبود امکانات رفاهی
 3. قیمت بالاتر
 4. امنیت کمتر

 

مزایا و معایب زندگی در آپارتمان

 مزایا:

 1. هزینه نگهداری کمتر
 2. امکانات رفاهی بیشتر
 3. قیمت کمتر
 4. امنیت بیشتر

معایب:

 1. حریم خصوصی محدودتر
 2. فضای داخلی محدودتر
 3. عدم اختیار در نوع طراحی

برای سرمایه گذاری خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

شما قبل از سرمایه گذاری پول خود در هر مدل ملک مسکونی، باید تمام مولفه هایی که در بالا بررسی شد را در نظر بگیرید. با این حال در  حال حاضر گروه های ساختمانی، آپارتمان های لوکس با امکانات رفاهی بالا می سازند که یک سوال را به ذهن متبادر می کند: برای سرمایه گذاری خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟

برای پاسخ به این سوال شما باید عوامل مختلفی از جمله موقعیت مکانی، دسترسی آن خانه به مراکز مختلف، سن بنا، نوع معمار، نوسانات قیمت، میزان تقاضا و ترجیحات شخصی خود را که می توانند در قیمت یک ساختمان تأثیرگذار باشند را بررسی کنید.

به طور کلی  نمی توانیم قاعده یا قانونی را برای  سرمایه گذاری در خانه ویلایی و آپارتمان تعیین کنیم. سرمایه گذاری هم در خانه ویلایی و هم در آپارتمان می تواند مفید و به صرفه باشد اما به شرطی که شما .تمام عوامل را بسنجید و با برنامه ای درست در این راه گام بردارید

نتیجه گیری

خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان؟ حال که با مزایا و معایب خانه های ویلایی و آپارتمان آشنا شدید می توانید راحت تر تصمیم بگیرید.

اگر شما می خواهید در یک مکانی اجتماعی، ارزان تر، با هزینه نگهداری کمتر زندگی کنید آپارتمان را انتخاب کنید. اما اگر  مکانی با حریم خصوصی بیشتر، فضاهای خارجی بزرگتر و طراحی به سلیقه شخصی مدنظر شماست، خانه ویلایی گزینه مناسب تری برای شما می تواند باشد.

حال اگر آپارتمانی باشد که به شما امکانات خانه ویلایی را بدهد و از آن طرف معایب آپارتمان را هم نداشته باشد. انتخاب شما چیست؟ برای مشاوره با ما تماس بگیرید؟