Skip to content

پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید

برای انعقاد یک قرارداد پیش‌خرید که فروشنده در تحویل آپارتمان تاخیر نکند، باید چه نکاتی را رعایت کنید؟ چگونه می‌توانید فروشنده را ملزم کنید که آپارتمان را در موعد مقرر به شما تحویل دهد؟ آیا می‌توانید از فروشنده برای تحویل به‌موقع آپارتمان ضمانت بگیرید و در صورت تخلف برایش جریمه در نظر بگیرید؟ امکان فسخ قرارداد در صورت تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید وجود دارد؟ با گروه ساختمانی مهر همراه باشید و روش‌های پیشگیری از تاخیر پیش‌فروشنده در تحویل آپارتمان را بشناسید.

روش‌های پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید چیست؟

برای این‌که در انعقاد قرارداد پیش‌خرید آپارتمان، از تحویل به‌موقع ملک موضوع قرارداد اطمینان حاصل کنید، باید در متن قرارداد پیش‌خرید، رخدادهای قابل وقوع در حین اجرای پروژه را مورد پیش‌بینی قرار دهید و راهکارهای مناسب را در قرارداد در نظر بگیرید.

اگر در انعقاد مفاد قرارداد پیش‌خرید، دقت کافی را به خرج دهید و متن قرارداد را واضح، دقیق و با جزئیات تنظیم کنید، در طول اجرای قرارداد با مشکلات و اختلافات کمتری مواجه می‌شوید. در غیر این‌صورت باید خودتان را برای چالش‌های حین قرارداد آماده کنید.

برای پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید هم می‌توانید مانند ملزم کردن فروشنده به انجام سایر تعهداتش، تمهیداتی را در متن قرارداد لحاظ کنید تا احتمال تخلف فروشنده از انجام تعهداتش را پایین بیاورید.

در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید. برای انتخاب هر کدام از روش‌های پیشگیری از تاخیر تحویل آپارتمان باید ملاحظات فروشنده را نیز در نظر بگیرید و با او به توافقی مناسب برسید.

تعیین خسارت

خسارت تاخیر تحویل آپارتمان توسط فروشنده می‌تواند به‌صورت روزانه یا ثابت تعیین شود. تعیین خسارت روزانه یکی از روش‌های مناسب دریافت جریمه تاخیر فروشنده در تحویل آپارتمان موضوع قرارداد است. به این‌صورت که در ازای هر روز تاخیر فروشنده در تحویل آپارتمان، مبلغی را به‌عنوان خسارت از او دریافت می‌کنید.

 

در مورد روش تعیین این مبلغ باید با فروشنده به توافق برسید. یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن خسارت روزانه تاخیر در تحویل ملک را تعیین می‌کنید، تعیین خسارت روزانه برابر با مبلغ اجاره روزانه آپارتمان مورد نظر است.

دریافت ضمانت

یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید، این است که با دریافت ضمانت‌نامه معتبر و با ارزش از فروشنده بابت تحویل به‌موقع آپارتمان ضمانت بگیرید.

برای دریافت ضمانت از فروشنده برای تحویل به‌موقع، باید شرایط ضمانت را به‌صورت دقیق در قرارداد درج کنید. هم‌چنین باید سنجش اعتبار و ارزش ضمانت‌نامه برای پوشش خسارت‌های ناشی از تاخیر فروشنده را با دقت انجام دهید تا با در اختیار داشتن ضمانتی محکم، اطمینان بالایی از تحویل به‌موقع آپارتمانتان به‌دست آورید.

می‌توانید ضمانت‌نامه‌های مختلف را از فروشنده دریافت کنید که عبارت هستند از:

  • چک تضمین
  • ضمانت‌نامه بانکی
  • سفته
  • ضمانت‌نامه شخص ثالث
  • وثیقه ملک

تعیین حق فسخ قرارداد

در کنار روش‌هایی که مورد اشاره قرار گرفت، می‌توانید با تعیین حق فسخ، قراردادی مستحکم را منعقد کنید و اطمینانتان را از تحویل به‌موقع آپارتمان افزایش دهید. در این روش، در صورت محقق شدن شرایط فسخ، می‌توانید به‌صورت یک‌طرفه قرارداد پیش‌خرید را فسخ کنید.

 

شرایط حق فسخ قرارداد باید به‌صورت دقیق و با جزئیات تعیین شود تا هیچ‌گونه اختلافی برای فسخ قرارداد پیش نیاید. مثلا می‌توانید این شرط فسخ را برای تاخیر فروشنده در تحویل آپارتمان در نظر بگیرید: «چنان‌چه تاخیر پیش‌فروشنده در تحویل آپارتمان موضوع قرارداد از ۷۰ روز فراتر برود، طرف پیش‌خریدار حق دارد که قرارداد را به‌صورت یک‌طرفه فسخ کند».

استفاده از روش ترکیبی برای پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید

می‌توانید با ترکیب روش‌های اشاره‌شده نیز از تاخیر در تحویل آپارتمان توسط طرف فروشنده پیشگیری کنید. به‌عنوان یک روش ترکیبی می‌توانید از ترکیب دو روش دریافت خسارت و تعیین حق فسخ استفاده کنید و برای تاخیر تا سقفی معین از فروشنده خسارت دریافت کنید و چنان‌چه میزان تاخیر از این سقف فراتر رفت، برای خود حق فسخ قائل شوید.

مثلا می‌توانید در قرارداد پیش‌خرید با فروشنده به توافق برسید که اگر تا ۳ ماه در تحویل آپارتمان تاخیر کرد، باید بایت هر روز تاخیر به شما خسارتی مشخص بپردازد و چنان‌چه تاخیر فروشنده در تحویل ملک از ۳ ماه بیشتر شود، حق دارید که قرارداد را فسخ کنید.

هر قراردادی دوطرفه است!

به‌عنوان نکته آخر توجه کنید که هر قراردادی دو طرف دارد و باید در ازای امتیازاتی که از طرف مقابل می‌گیرید و حقوقی که برای خود قائل می‌شوید، باید آماده باشید که امتیازاتی به طرف قرارداد بدهید.

برقرار کردن تعادل بین امتیازهایی که از فروشنده در قرارداد پیش‌خرید می‌گیرید و امتیازاتی که به او می‌دهید، موضوع مهمی است که در مورد آن باید از یک متخصص باتجربه مشاوره بگیرید.

 

برای پیشگیری از تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید توسط فروشنده نیز باید متن قرارداد را طوری تنظیم کنید که با در نظر گرفتن امتیازاتی برای خود، هم از تحویل به‌موقع آپارتمان تا حد زیادی اطمینان حاصل کنید و هم امتیازاتی معقول به فروشنده بدهید.

اگر در تنظیم متن قرارداد فقط خواسته‌های خود را در نظر بگیرید، ممکن است هیچ‌گاه با طرف مقابل به توافق نرسید!

 

سخن آخر

«تاخیر در تحویل آپارتمان پیش خرید» یکی از دغدغه‌های مهم پیش‌خریداران برای انعقاد قرارداد پیش‌خرید آپارتمان است که با فراهم کردن تمهیداتی در متن قرارداد می‌تواند این دغدغه را کمتر کنید و اطمینان خود نسبت به تحویل به‌موقع پیش‌فروشنده را بالاتر ببرید. دریافت تضمین، تعیین خسارت و تعیین حق فسخ قرارداد از جمله راهکارهایی هستند که با آن‌ها می‌توانید از تاخیر در تحویل آپارتمان پیشگیری کنید.

ممکن است سوالات بسیاری در مورد قرارداد پیش‌خرید آپارتمان در ذهن داشته باشید. می‌توانید برای گرفتن پاسخ سوالات خود از مشاوران گروه ساختمانی مهر کمک بگیرید. مهر انواع قراردادهای پیش‌فروش آپارتمان، سرمایه‌گذاری در ساخت آپارتمان، مشارکت در ساخت آپارتمان، قرارداد مدیریت پیمان و قرارداد مرمت و بازسازی ساختمان را منعقد می‌کند.